Edukacja przez humor

Dzieci w wieku przedszkolnym poznają świat wszytkimi zmysłami. Ciekawe i pełne wyobraźni, często próbują upodabniać się do pastaci z bajek. Wczuwają się w przeżycia bohaterów, przypisują przedmiotom ludzkie cechy. Często mieszają rzeczywistość z fikcją. Przekraczanie zasad logiki, która "krępuje" fantazję, ma podstawowe znaczenie dla kształtowania się poczucia humoru. Śmiech sprawia, że dziecko czuje się dobrze, jest odprężone, ma pogodny nastrój.

Dlatego ważne jest wprowadzanie elementów humoru do zabaw. Dorośli, niestety, nie zawsze to doceniają, a humor przecież wyzwala z lęku. To, co jest śmieszne, przestaje być groźne. Szczególnie u dzieci wrażliwych, reagujących z nadmierną bojaźnią, zaakceptowanie śmiesznych sytuacji prowadzi do zniwelowania napięcia powstałego pod wpływem chwili, którą dziecko odebrało jako straszną. Warto więc wykorzystywać humor w zabawie z dzieckiem.

Opracowała: mgr Katarzyna Komasara

Literatura:

Górecka, A. "Bliżej przedszkola". Nr 30 marzec 2009.